Новости Краматорска

“Наша справа – координувати роботу дільничних комісій та нормально провести вибори”

16 июля, 2019 в 15:11

Хто увійшов до складу ОВК на нашому окрузі, чим займається комісія, які в неї повноваження та як запобігти порушенням

Центральна виборча комісія у відведений Законом термін створила 199 окружних виборчих комісій з виборів народних депутатів України по всіх виборчих округах держави.

Якщо казати зовсім стисло, то головне завдання комісії – провести вибори. На всіх етапах: від підготовчого процесу, до безпосередньо голосування і підрахунку голосів.

Отже звідси виходить, що ЦВК, окуржні та дільничні комісії – це спеціальні органи, яки мають діяти в інтересах держави виключно з одною ціллю – провести чесні, прозорі та законні вибори. На регіональному рівні, тобто на рівні округів – це Окружні виборчі комісії, та підпорядковані їм дільничні.

Але оскільки комісії складаються з представників політичніх сил, то у суб’єків виборчого процесу буває велика спокуса впливати на роботу комісій або окремих їч членів у своїх інтересах.

Спробуємо розібратися, які загрози тут існують, та які є механізми запобігання цьому, на що слід звертати увагу.

Що каже закон: як формуються комісії

Порядок діяльності ОВК та ДВК визначається Законом України “Про вибори народних депутатів України” (далі – Закон).

ЦВК утворила 199 окружних виборчих комісій з виборів народних депутатів на позачергових парламентських виборах. Усі комісії сформовані в максимальному складі — 18 осіб.

На позачергових виборах діє особливий порядок формування складу ОВК, яким обмежене коло суб’єктів, що вносять подання кандидатур до складу комісій. Свої кандидатури до складу ОВК могли подати політичні партії, які мають депутатські фракції у Верховній Раді поточного скликання, а також політичні партії кандидатів у депутати, від яких було зареєстровано у загальнодержавному окрузі на останніх парламентських виборах в 2014 році. Всі вони могли подати не більш як по одній кандидатурі до складу кожної окружної виборчої комісії. Кандидатури від партій, які мають фракції в парламенті, включали до складу окружкомів автоматично, кандидатури від інших суб’єктів включалися до ОВК із застосування механізму жеребкування. Таким чином, парламентські партії (фракції) могли бути представлені двома особами у складі окремих ОВК.

Всі шість парламентських партій, які мають фракції в парламенті, скористалися своїм правом подати кандидатури до складу ОВК. 25 з 29 партій, які приймали участь у позачергових виборах 26 жовтня 2014 року також направили списки своїх представників до ОВК.

До складу комісії можуть бути призначені бути виборці, які проживають у межах території України. Виборець може входити до складу лише однієї виборчої комісії.

До складу окружної чи дільничної виборчої комісії не можуть входити кандидати у депутати, представники партій у Центральній виборчій комісії, уповноважені особи партій, довірені особи кандидатів у депутати в одномандатному окрузі, офіційні спостерігачі, посадові та службові особи органів державної влади, органів місцевого самоврядування, працівники судів та правоохоронних органів, а також громадяни, які утримуються в установах виконання покарань чи слідчих ізоляторах або мають судимість за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину чи злочину проти виборчих прав громадян, якщо ця судимість не погашена або не знята у встановленому законом порядку.

Основну інформацію про роботу ОВК та ДВК ви можете дізнатися з наведеного нижче відео. Більшість наведеної в ньому інформації є загальною для усієї держави, за винятком невеличкого блоку про 46 виборчий округ, для виборців якого його було створено. Але що стосується безпосередньо нашого, краматорського, 48 округу, ми поговоримо далі.


Виборчий округ №48, Краматорськ

У Краматорську формування ОВК та ДВК пройшло без проблем та згідно з Законом. До складу Окружної виборчої комісії увійшли 18 осіб, які сформували ОВК у такому складі

Прізвище, ім’я, по батьковіПосадаСуб’єкт подання кандидатури до складу ОВК
Даниленко Петро АнатолійовичГолова окружної виборчої комісіїПолітична партія “НАРОДНИЙ ФРОНТ”, депутатська фракція якої зареєстрована в Апараті Верховної Ради України поточного скликання
Грабарчук Станіслав МиколайовичЗаступник голови окружної виборчої комісіїПолітична партія “ОПОЗИЦІЙНИЙ БЛОК”, депутатська фракція якої зареєстрована в Апараті Верховної Ради України поточного скликання
Байрак Роман ВолодимировичСекретар окружної виборчої комісіїПОЛІТИЧНА ПАРТІЯ “РАДИКАЛЬНА ПАРТІЯ ОЛЕГА ЛЯШКА”, депутатська фракція якої зареєстрована в Апараті Верховної Ради України поточного скликання
Аносов Валерій ЛеонідовичЧлен окружної виборчої комісіїПолітична партія “Європейська Солідарність”, депутатська фракція якої зареєстрована в Апараті Верховної Ради України поточного скликання
Білокозова Ірина ЛеонідівнаЧлен окружної виборчої комісіїполітична партія Всеукраїнське об’єднання “Батьківщина”
Ворочек Борис ІгоровичЧлен окружної виборчої комісіїПолітична партія “Всеукраїнське аграрне об’єднання “Заступ”
Грачов Дмитро ЮрійовичЧлен окружної виборчої комісіїПОЛІТИЧНА ПАРТІЯ “СИЛА І ЧЕСТЬ”
Дорошенко Костянтин ВалентиновичЧлен окружної виборчої комісіїПолітична партія “Європейська Солідарність”
Заслона Вікторія МиколаївнаЧлен окружної виборчої комісіїПОЛІТИЧНА ПАРТІЯ “ПАРТІЯ ЗЕЛЕНИХ УКРАЇНИ”
Іванова Анна ВалеріївнаЧлен окружної виборчої комісіїПолітична партія “Сила Людей”
Іванова Тетяна ВікторівнаЧлен окружної виборчої комісіїПолітична партія “Об’єднання “САМОПОМІЧ”, депутатська фракція якої зареєстрована в Апараті Верховної Ради України поточного скликання
Кірєєва Євгенія БорисівнаЧлен окружної виборчої комісіїПартія “Відродження”
Марковська Ганна ПавлівнаЧлен окружної виборчої комісіїполітична партія Всеукраїнське об’єднання “Батьківщина”, депутатська фракція якої зареєстрована в Апараті Верховної Ради України поточного скликання
Мельников Едуард МихайловичЧлен окружної виборчої комісіїполітична партія Конгрес Українських Націоналістів
Млинченко Євген ЄвгеновичЧлен окружної виборчої комісіїЛіберальна партія України
Синельников Михайло ЛеонідовичЧлен окружної виборчої комісіїПолітична партія “НАРОДНИЙ ФРОНТ”
Ульчак Анатолій СтепановичЧлен окружної виборчої комісіїУкраїнська партія “Зелена планета”
Шакалов Юрій ВікторовичЧлен окружної виборчої комісіїПОЛІТИЧНА ПАРТІЯ “РАДИКАЛЬНА ПАРТІЯ ОЛЕГА ЛЯШКА”

“Основну підготовчу роботу ми виконали”

Про роботу ОВК на нашому окрузі нам розповів заступник голови комісії Станіслав Грабарчук.

За його словами, ОВК у Краматорську працює у штатному режимі, також сформовані і працюють всі дільничні комісїї. У Краматорську сворено 91 дільничну комісію у відповідності до кількості виборчих дільниць.

grabar

“До сьогоднішнього дня якихось проблемних звернень або скарг виборців до нас не було. І саме від виборців до нас особливих скарг і не буде. До 10 липня виборці повинні були отримати запрошення. Якщо хтось не отримав або хтось помітив якісь помилки, то вони підуть не до нас, а в Реєстр – розповідає Станіслав Грабарчук. – Коли з 16 липня закриється Реєстр, вони начнуть йти із скаргами на помилки чи ще на щось щодо списків виборців, то їх там, звісно, вже приймати не будуть. Ось тоді всі підуть до нас. Але ми теж нічим не зможемо їм зарадити. Проблему зі списками можна буде вирішити тільки в суді. В суд можна буде звернутись до 19 липня, до п’ятниці. Тоді, якщо в людини вже на руках буде судове рішення про включення до списків виборців, на дільниці його можуть внести в список навіть в день голосування. ТО вже в межах повноважень ДВК”.

Як повідомляє заступник голови ОВК, основну попередню свою задачу вони з колегами виконали. Їх головним завданням останнім часом було створити дільничні комісії та скоординувати роботу між ними та окружною комісією Своєю постановою ОВК створила усі комісії ще минулої п’ятниці, 5 липня. Вони провели перші засідання, їм видали печатки, реєстр їм видав запрошення, попередні списки виборців. За поданнями суб’єктів виборчого процессу, коли вони були, ОВК змінювала склад дільничних комісій. Це вже такий робочий процес і ці зміни можуть тривати до останнього дня.

Можливі підводні камені

Основні “підводні камені” виборчого процесу, пов’язані з роботою комісій, можуть критися саме у їх складі, точніше – у представництві тих чи інших політичніх сил. Офіційно член комісії може представляти одну політичну силу чи кандидата, а на ділі, теоретично, – відстоювати інтереси іншого суб’єкта. Зазвичай такі люди мають вже певний досвід не одніх виборів та міняють свою партійну приналежність від виборів до виборів.

Ми не будемо стверджувати що так відбувається чи відбувалося на нашому окрузі. Але якщо згадати останні президентськы вибори, то ми мали наступну ситуацію: деякі члени комісії, які входили у склад ОВК та представляли різні політичні сили чи кандидатів, реально мали певний зв’язок або між собою, або з однією і тією ж особою, що представляла певну політичну партію.

Реально такі зв’язки не є юридичною підставою для підозри у якихось порушеннях – за законом та конституцією людина має право працювати де хоче, мати знайомства з ким хоче, та змінювати свою партійну приналежність скільки, та як їй заманеться. Але це є приводом принаймні звертати на це увагу.

Тому ми вирішили проаналізувати партійну приналежність та досвід роботи на виборах хоча б керівного складу нинішньої ОВК

Голова окружної виборчої комісії Даниленко Петро Анатолійович. Представляє політичну партію “НАРОДНИЙ ФРОНТ”, депутатська фракція якої зареєстрована в Апараті Верховної Ради України поточного скликання.

Згідно з відкритими джерелами, Даниленко є главою ОСББ “Квартет 1” по вул. М. Примаченко, 5.

Заступник голови окружної виборчої комісії Грабарчук Станіслав Миколайович. Політична партія “ОПОЗИЦІЙНИЙ БЛОК”, депутатська фракція якої зареєстрована в Апараті Верховної Ради України поточного скликання.

Він був у складі ОВК на минулих президентських виборах. Можна зазначити, що його політична орієнтація з тих пір не зміналась. Тоді він був представником від кандидата у президенти Вілкула.

Секретар окружної виборчої комісії Байрак Роман Володимирович.Політична партія “Радікальна партія Олега Ляшка”, депутатська фракція якої зареєстрована в Апараті Верховної Ради України поточного скликання.

Роман Байрак має вже великий досвід роботи на виборах. На президентських виборах цього року він був головою ОВК як представник кандидата Юрія Тимошенко. Також Роман Байрак очолював краматорський тервиборчком на місцевих виборах 2015 року як представник БПП “Солідарність”. Роман Байрак офіційно значиться кінцевим бенефіціарним власником ТОВ “Атомвінд-Краматорськ”, яка будує вітропарк на Ясногірці і фактично контролюється Максимом Єфімовим.

Як запобігати порушенням

Головним чинником, який має гарантувати чесність та прозорість вибирів, є, звичайно, законодавство України. Від Конституції та закону про вибори до Кримінального кодексу. І по друге – це прозорість процесу та вільний доступ до нього спостерігачів та представників ЗМІ.

ЗМІ за законом мають вільний доступ до робботи усіх офіційних органів та комісій, пов’язаних з виборчим процесом. Мають безперешкодний доступ на всі публічні заходи, пов’язані з виборами.

Мають право бути присутнім під час проведення голосування виборців за місцем перебування, та підрахунку голосів.

Ще більше повноважень мають офіційні спостерігачі. Вони також мають право супроводжувати документи, та офіційно фіксувати порушення, підписуючи відповідні протоколи.

Спостерігачи можуть бути від міжнародних організацій, громадських об’єднань, партій та кандидатівю У нашиму окрузі воне теж працюватимуть.

“На нашому окрузі також будуть працювати спостерігачі. Всі вони реєструються в ЦВК, але до нас також приходять знайомитись. Приходили спостерігачі з Польщі, з організції Enemo, були канадські та словеньскі. Це що стосується міжнародних.

По Краматорську ми зареєстрували спостерігачив від ГО Опоравід політичних партій БатьківщинаНезалежністьГолос. Також ми зареєстрували спостерігачів від кандидатів Єфімова та Лазаренко. Поки це всі“, – розповів заступник голови ОВК по 48 виборчуму округу Станіслав Гарбарчук.

KramatorskPost

Поделиться новостью

Читайте Краматорск 24 там, где удобно!

Viber Telegram Facebook

Категория: Общество